50 titrem kavılca tohumu ile 390 halis kovanı dağıtıldı

Ardahan’da, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Valilik yoluyla, tarım ve arıcılığı geliştirmek amacıyla uygulanan “Coğrafi İşaretli Ardahan Çiçek Balı ve Kafkas Arısı Benim Umudum” ve “Ardahan İli Ağababa Tohumu Kavılca Üretiminin Yaygınlaştırılması” projeleri kapsamında 50 titrem kavılca tohumu ile 390 katışıksız kovanı dağıtımı yapıldı.

Vali Hüseyin Öner, Kafkas Arısı Istihsal, Eğitim Bilimi ve Gen Merkezi Müdürlüğündeki programda, alelhusus avrat üreticilerine önem verdiklerini ve kendilerine güvendiklerini belirterek, bu desteklerin kadınların üretimde teşviki amacıyla son etap koca olduğunu anlattı.

Ardahan’bile arıcılık ve tarımın geliştirilmesi için projelerin hayata geçirildiğini dile getiren Öner, şunları kaydetti:

“Zaman burada 100 çiftçimize 50 titrem kavılca tohumu dağıttık. Bu destek kavılcadaki üretimimizi artırmış olacak. Ayrıca 54 kadın arıcımıza 312’si arılı, 78’i bile abes doğmak için 390 kovan desteğimiz oldu. bahis konusu arıcılarımızı daha önceki bile bu alanda eğitime almıştık. Bu desteklerimiz ve projelerimiz sürecek. Bizim isteğimiz çiftçimiz üretsin. Onlar ürettikçe bizler heybet kendisine seçkin ahit onlara desteğimizi sürdüreceğiz.”

Sili kovanı desteği düz Gül Zehra Avşar dahi destekten dünya mutlu olduğunu belirterek, “Biz bunu bekliyorduk fakat bu büyüklüğünde bodur sürede verileceğini beklemiyorduk. Haddinden Fazla mutlu olduk. Bu şekilde bizler ve gençlerin desteklenmesi üretim açısından büyük.” diye konuştu.

Arıcı Birgül Parıltı bile kullanılmamış müteşebbis olduğunu anlatarak, bu destekte emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: