4 bin 720 domestik hayvan pusat altına makbuz

Bolu ve Karabük’te yerel hayvanların anahtar altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında mikroçip arızi işlemi devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının, “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Talimatname” kapsamında başlattığı aplikasyon doğrultusunda ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yerli hayvanlarıyla mevrut vatandaşlar, çip işleminin peşi sıra hayvanlarını “Familya Hayvanı Vasıta Sistemi”hangi (PETVET) karışma ettirdi.

İşlemlerin peşi sıra hayvanlara ilişik bilgilerin meydan aldığı etiket kartları sahiplerine doğrulama edildi.

Bolu Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, hayvan hastalıklarının daha hareketli kontrolünü bulmak üzere sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilerek elektronik düz bile karışma kalkmak için kayıtlarının ahenkli tutulması üzere düzentileme yürütüldüğü belirtildi.

Pisik ve köpek sahiplerinin hayvanlarını yeryüzü geç 31 Aralık’a büyüklüğünde dijital kimliklendirme yöntemiyle kayıt altına aldırmak zorunda olduğu vurgulanan açıklamada, “Şu asıl büyüklüğünde ilimiz genelinde 2 bin 365 kedi ve 2 bin 355 köpek çiplenerek kayıt altına alınmıştır. Antrparantez müdürlüğümüzde kimliklendirilen bu hayvanların kuduz aşısını birlikte yapılmaktadır.” ifadelerine meydan verildi.

Veteriner hekim Emre Başkan, AA muhabirine, çip arızi işleminin hızlı benzeri şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

İlginin gür düzeyde olduğunu aktaran Başkan, “Pisik ve köpeklerin sokağa bırakılmasının önlenmesi amacıyla bu çiplendirme işlemine başvuruldu. Bu sayede kediler ve köpekler evlerden dışarı atılamayacak.” dedi.

Kedisine çip taktırarak kimliklendirmesini özne Hakan Aral da “Kedimin kaybolmasını istemem. Bunun için çip taktırma gereği duydum. Bugün üstelik çipini taktırarak aşılarını yaptırdım.” diye konuştu.

Karabük Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada da memleket genelinde kestirmece 3 bin 500 domestik hayvanın vasıta altına alındığı bildirildi.

Share: