30 amme binasında yüzde 50 erke tasarrufu

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’üstelik Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’birlikte tayyareci olarak hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin civar planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan sıra enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat kurulu yavaş hayatiyet üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Dünya Bankası kredisiyle Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı desteği ile yürütülen, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’bile hayata geçirildi. Amme binalarında erke kullanımını azaltmayı amaçlayan proje geçmiş yerine uçman iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış cephe iyileştirmesiyle; aut cephe, yapı yalıtımları, sırça ve bap değişimleri yapılırken sıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek devir enerjisi ile hamam su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tavzih ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan gün panelleri, gün enerjili akarsu ısıtması, jeotermal ısı pompaları de dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DAHI UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin yöre planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan gün enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat müesses kısık ruh üretimi gerçekleşti. Kamuda geçmiş enerji performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzdelik 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında beğenilen canlılık enerjisinin ayrımsız kısmı binadan karşılandı. Ayrıca meydanda park yeri üstüne kurulan gün enerjisi santrali sayesinde 400 kilovat neşelilik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte okul, hastane, yönetsel binalar, adliyeler ve üniversite kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini belirleme etti. 2022 yılı zarfında erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’birlikte düzlük düzlük üniversite kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan bütün 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin Ağacı, Osmaniye ve İstanbul’bile toplam 84 binanın ise enerji tetebbu ve proje tenkis çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve yapım ihale ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’bile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimal yüzdelik 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimal yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanma ömrü süresince hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tart azalımının 4,5 milyon ton/yıl karbondioksit olabileceği civar görülüyor.

Share: