28. Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde geçmiş başlayan 28. Karakeçili Uluslararası Ekin Şenliği’nde, Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz manzara aldı.

Şenlik kapsamında, kaymakamlık merkezinden Karakeçili Stadı’na büyüklüğünde Kırıkkale Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde üslup düzenlendi.

Statta bitmeme fail törende, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu, mehterhane şarkı ve marşlar seslendirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Sait Jandarma, burada konuşmada, Karakeçili aşireti Türk tarihi içerisinde yüce benzeri yere mensup olduğunu söyledi.

Karakeçililerin 1071 Malazgirt Savaşı ile bu arada Anadolu’ya geldiklerini nâkil Cingöz, “Ankara bölgesine yerleşen Karakeçili cemaati bugün içerisinde bulunduğumuz Karakeçili’yi oluşturmuşlardır. İlki 1995 yılında düzenlenen Karakeçili Uluslararası Ekin Şenliği, Karakeçili aşiretleriyle gelişigüzel gayrı Yörükleri ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen katılımcıları benzeri araya getirmektedir.” diye konuştu.

Kaymakam Ulu Duygusal Uludağ de Karakeçili Aşireti’nin Oğuzların sunma eski ve doğru boyu olan Kayı boyuna mensup olduğunu belirterek aşiretin bugüne kadar Türk kimliğini heyetiyle saye ederek örf ve adetlerini korumayı başardığını dile getirdi.

Karakeçili Belediye Reisi Veysel Aydemir ise 28’incisini düzenledikleri toylarının benzeri coşku ve sevinçle bitmeme ettiğini tabir etti.

Şenliklerinin bütünleyici aynı etkinlik adına bütün Türkiye’de Yörük Türkmen camiasının gönlündü padişahlık kurduğunu vurgulayan Aydemir, aynı ve kıvrak olmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Ok atma, el oyunları gösterisi ve Yörük çadırlarının sargı odağı olduğu şenlikte, anadan görme şifalı pilav ikramı üstelik yapıldı.

Şenliğin akşam ezanı etkinliklerinde ise Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz konser verdi.

Etkinliklere, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırıkkale Belediye Reisi Mehmet Hürmetkâr, Keçiören Belediye Başbuğ Yardımcısı Mars Karayol, Yahşihan Şehremini Osman Türkyılmaz, DOĞRU Fırka İl Başkanı Mustafa Kaplan, MHP İl Başkanı Tasavvur Abalı, İl Inanma Müdürü Gönüllü Bulut ile çokça sayıda çağrılı ve yurttaş katıldı.Share: