“2. Eroin Kurtarma Yarışması”nda genişlik ongun bando ödülü Koza Altın’ın oldu

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) tarafından planlı “2. Eroin Kurtarma Yarışması’nda yer ferah mızıka ödülünü Koza Kızıl İşletmeleri kazandı.

TMD’den yapılan açıklamaya göre, 20-23 Eylül’da gerçekleştirilen yarışmayla, Türkiye madencilik sektöründe taharri-istirdat konularında yüksek şuur oluşturulması ve ekiplerin afetlere engelleme kabiliyetlerinin geliştirilmesi amaçlandı.

Anagold Madencilik, Çayeli Bakır İşletmeleri, Çıpa Export, ESAN Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler, Koza Değerli İşletmeleri, Lidya Madencilik, Polyak Eynez, Türkiye Kömür İşletmeleri, TÜMAD Madencilik, Tüprag Efemçukuru Altın Madeni şirketlerinin istirdat ekipleri organizasyona yarışmacı namına katıldı.

Acacia Maden İşletmeleri, Dedeman Madencilik, Dimin Madencilik, Hitit Bakır, Hitit Krom, Gübretaş Eroin Yatırımları, Gümüştaş Madencilik, Limak Çimento ve Öksüt Madencilik ise yarışmada rasıt namına kayran aldı.

Beyaz Zehir kurtarma ekipleri, dört zaman boyunca gerçekçi senaryolar üzerinden performans sergiledi. 10’ar kişiden oluşan ekipler, domestik ve ecnebi hakemlerin nezdinde vadi altı, vadi üstü, açar kazalarına müdahale ve sıhhi imdat, takım yetkinlikleri ve kimyevi olaylara engelleme kategorilerinde yarıştı.

Yarışma sonucunda, en bol takım ödülü Kozalak Zer İşletmeleri’nin olurken, Çayeli Bakır İşletmeleri ikinci ve ESAN Eczacıbaşı Sınai Hammaddeler yarışmayı üçüncü adına tamamladı.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan TMD Yönetim Kurulu Başkanı Mualla Emiroğlu, organizasyonun yarışmadan tekessür yardımlaşma ve dayanışmayı tabir ettiğini belirterek “Sorumlu madencilik anlayışımızın temelini gelişim sağlığı ve güvenliği oluşturuyor. Beyaz Zehir kazalarında ve katıksız afetlerde koordineli müdahale son mertebe yüce. Bu etkinlik sebebiyle beyaz zehir kurtarma ekipleri eş araç oluşturuyor, vukuf ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşıyor. daha çok yegâne ayrımsız eroin kazası veya ulusal afetin yaşanmasını istemeyiz fakat bu tür olumsuzluklar yaşandığında eroin kurtarma ekiplerimizin biricik üst kendisine hareket edeceğini bilmekten şişman tıpkı alım ve mutluluk duyuyorum. “ifadelerini kullandı.

En iyi bando ödülünü kazanan Kozalak Altın İşletmeleri’nin Kurtarma Ekibi Kaptanı Hasan Çullu üstelik yarışmayı, beyaz zehir istirdat ekiplerinin benzeri araya gelip, kaynaştığı akıbet merhale yararlı bir yapılanma namına değerlendiklerini vurgulayarak, “Bildiğiniz üzere ülkemiz sarsıntı kuşağında bulunuyor ve 2020’birlikte İzmir’de şişman aynı hareket yaşadık. Eroin kurtarma ekiplerimiz, 2019’dahi gerçekleştirilen evvel yarışmasından birbirlerini tanıdıkları için bu depremde elan koordineli biçimde çalışma imkanı buldu. Hem eroin kazalarına hem de bu soy afetlere yetişmek bizim amacıyla çokça balaban.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: