2 bin 655 km pedal çevirerek 23 şehri dolaştı

Örgen bağışına ilgi elde etmek üzere bisikleti ile Adana’dan yola çıkan 44 yaşındaki Eksiksizlik Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana büyüklüğünde 2 bin 655 km pedal çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu kanı tümörü ameliyatının ardından kaybeden Kemal Yücel, kendisini sosyal sıklet projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Kısa sürece önce organ aktarımı sırası bekleyen bir kişiye canlıdan canlıya karaciğerini da bağışlayan Yücel, bambaşka asıl ve babaların üstelik çocuk acısı çekmemesi üzere örgen bağışı konusuna özen çekmek namına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km kaide çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini anlatım eden Kemal Yücel, “Soy göze ve aza bağışı üzerine içtimai bilinci yükseltmek üzere 10 Ağustos tarihinde derrace ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede kısaca 6 bin kilometre pedal çevireceğim. Amacım lösemi hastası çocuklara, nakil bekleyen hastalara akla yatkın donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı üstüne insanlar haddinden fazla kusurlu bilgilere sahiptir. Ego bisikletle gezerek ilik bağışının ve uzuv bağışının hem önemini anlatıyorum hem bile ne kadar mahdut bir operasyon olduğunu anlatıyorum. Ego 9 sene önceki çocuk acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside esas babaların benim kabilinden zürriyet acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne kadar 23 şehir gezdim. 23 site içerisinde yaklaşık 2 bin 655 kilometrede ayakçak çevirdim” dedi.

“Hiç tanımadığım tıpkısı hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi dahi canlıdan canlıya karaciğer bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Yüce Utku adında tıpkı oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz tıpkı AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu kontrol amaçlı hastaneye götürdük ve arasında tümör olduğunu öğrendik. Bunun konusunda kişi karşı benzeri mücadele başlattık. Doktorlar cerrahi müdahale olmazsa şayet 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Karın tümöründen cerrahi müdahale oldu ancak 9 günlük yaşam mücadelemizi maalesef kaybettik. Başka çocuklara sahn vermesi üzere rahmetli oğlum Uca Utku’nun organlarını bağışladım. Köle kısaca 14-15 ay geçmiş hiç tanımadığım benzeri hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum hanay kurtardı hem bile ego ona laik tıpkısı ağababa olduğumu göstererek fahri adına organ bağışı yaptım ve benzeri hastanın hayata tutunmasına vesile oldum. Yaşadığım çağa acısını bambaşka çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası karşı ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın arkası sıra Karadeniz kıran yolundan devam ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın tekrar o rotayı izleme ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve ardından Ege Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ekim günü turumu Adana’de itmam etmek.” – SAMSUNShare: