17 yaşındaki sportmen fay burnuyla acun şampiyonu oldu

– 17 yaşındaki sportmen fay burnuyla dünya şampiyonu oldu

Kırık burnunu hakemlerden gizleyerek pik imdi, dünya şampiyonu olmayı başardı

Cet oğul kick boksçular madalyaya doymuyor

İSTANBUL – Baba oğul kick boks işleyen 43 yaşındaki Yunus Karaman ve 17 yaşındaki oğlu Okan Buğra Karaman, birlikte egzersiz yaparak madalyaya doymuyor. İtalya’birlikte düzenlenen dünya şampiyonasında fay burnuyla değerli madalya almayı başaran Okan Buğra Karaman, “Egzersiz sırasında yanlışlıkla arkadaşımın saf burnuma geldi ve kırıldı. Dünya şampiyonasına 20-25 periyot kalmıştı, bana 6 kamer süre verdiler ve bu süreçte antrenman yapamayacağımı söylediler. Hakemlerden gizleyerek maça çıktım, böke oldum, şu zaman iyiyim ve çok mutluyum” dedi.

Güngören’birlikte hayatiyetli 43 yaşındaki Yunus Karaman, etraflı süre kick boks ile ilgilendi. Benzeri müddet bilahare çeşitli nedenlerde sporu tasarruf etmek zorunda mütezayit Karaman’ın dünya şampiyonluğu hayali natamam kaldı. Yıllar ortamında oğlunu spora yönlendiren Karaman, oğluyla alay malay spora da baştan başladı. Lise serencam sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki oğlu Okan Buğur Karaman ile antrenmanlarını sürdüren ağababa, şampiyonalara katıldı. Birbirlerini hem işveren hem destekleyen ikilinin başarıları birlikte ardı ardına geldi. Okan Buğur, Türkiye şampiyonlukları elde ederken baba oğul bire bir turnuvada omuz omuza ringlerde savaşım verdi. Okan Buğra, Antalya’da planlı Avrupa Kupası’nda 2’ncilik, bu sene Özbekistan’üstelik yapılan arsıulusal turnuvada ise birincilik elde etti. Gelişigüzel katıldıkları 2021 yılındaki Antalya’dahi düzenlenen Türkiye Belirtik Kick Boks Avrupa Kupası’nda cet 3’üncülük, oğlu 2’ncilik kazanırken bu yıl gerçekleştirilen 7. Arsıulusal Kick Boks Acun Kupası’nda ağababa Yunus Karaman 3’üncü olmayı başardı.

Kırık burnuyla dünya şampiyonu oldu

İtalya’daki Dünya Gençler Kick Boks Şampiyonası’na kısaca 20 bölüm kala yaptığı antrenmanda arkadaşının ayağının burnuna gelmesiyle güre sporcu günah yaşadı. Derhâl antrenörüyle birlikte hastaneye giden sporcunun edinilen bilgiye göre burnunun kırıldığı anlaşıldı, doktoru 6 kamer boyunca antrenmanlara katılmasını yasakladı. Balaban alışılmadık ve sıkıntı zihayat canlı sporcu, şampiyonadan vazgeçmeyerek yoluna devam etti. Antrenörünün da desteğiyle kimi zaman teessürat zarfında şampiyonaya hazırlanan sportmen, çeyrek bitiş ve nısıf finalde burnuna darbe almamak amacıyla kısık çabalama sarf etti. Burnunun durumunu hakemlerden gizleyerek maçlara çıktığını anlatan sporcu, final maçına çıkmaya adalet kazandı. Çabalarının sonucunda şampiyona ipini göğüsleyen zinde sportmen, İtalya’birlikte 30 Ilkgüz-8 Ekim tarihlerinde planlı şampiyonada 54 kilogram Full Contact’ta zer madalya almayı başardı. Ata oğul ve antrenörleri Kick Yumruk Oyunu Milli Takım Başantrenörü Cemal Daştan ile turnuva sürecini anlattı.

“Hakemlerden gizleyerek pik çıktım ve böke oldum”

10 yaşında spora başladığını ve dünya şampiyonluğu sürecinde yaşadığı sakatlığı anlatan 17 yaşındaki Okan Buğra Karaman, “Babamın vesilesiyle başladım. Cisim eğitim öğretmenliği görmek istiyorum. 2022 yılında sülale ayında Türkiye Şampiyonası’nda böke oldum. Bitiş fobim vardı, onu yendim ve bir numara oldum. Sonra ardı ardına bökelik geldi. Kocaeli’nde üstelik böke olduktan bilahare acun şampiyonasına gittim. Yarı finaldeki rakibim Ukraynalıydı ve sabık senenin Avrupa şampiyonuydu, print aynı maç olacağını düşünüyordum. Türk bayrağını zat kategorimde genişlik yukarıya yükselttim. Egzersiz sırasında bilmeyerek arkadaşımın paradigma burnuma geldi ve kırıldı buradan derakap hastaneye gittik. Çokça print ayrımsız süreçti benim için hem psikolojik hem antrenmanların kırıcı geçmesi açısından. İlk maçımda burnuma çarpış gelecek diye niteleyerek küçük çokça korkuyordum. Ancak kendimi burnuma odaklarsam maçı alamayacağımı düşündüğüm için imdi hırs ve azimle maçları aldım. Pik 20-25 çevrim kalmıştı ve burnum kırıldı bana 6 ay süre verdiler ve bu süreçte idman yapamayacağımı söylediler. Amma 20 dolaşma sonradan maçım olduğu ve 1 yıl boyunca çalışma verdiğim, küçük girmeyi çok istediğim tıpkı şampiyonluk olduğu için bunu ayn ardı ederek, hakemlerden gizleyerek pik çıktım ve şampiyon oldum. Burnumun fay olmasıyla bu arada yine turnuvaya katılmam benim için yumruk oldu, dünya şampiyonu oldum. Seçme zaman evde gördüğüm ayrımsız adamı karşılaşma atmosferinde gördüğü ant kayırıcı kendini az buçuk henüz bayındır ve kişi evinde üzere hissediyor. Zira 7 sene yaptığım spor süresince adam babasını görünce rahatlıyor. Babamın ego da yeryüzü çokça şikayet ettiği madde; dövüşürken ayaklarımın haddinden fazla çıplak olması, bu konuda beni çokça uyarıyor. Evde haddinden fazla antrenmanlarımız olmuyor fakat konuşmaya başladığımız ahit artık kick boks ve spor mevzuları evde çokça açılıyor” dedi.

“Sürekli akşamları sabahlara kadar buz epilepsi acun şampiyonasına gönderdik”

Dünya şampiyonluğu hayalini oğlunun gerçekleştirmesinden duyduğu mutluluğu anlatan 43 yaşındaki Yunus Karaman, “Benim çocukluk hayalimdi milli takıma çıkmak, bunu çocuğumda yapabildiğim üzere çokça mutluyum. gece gündüz daima onun peşindeyiz, sürekli beraber çalışıyoruz. Bu Arada, aynı hempa kabil en azından sokaklardan ırak tutuyorum. Ego kendimden haddinden fazla o, maça çıktığında heyecanlanıyorum. Videoteyp da çekemiyorum kederli çok titriyor ama kendim çok rahat çıkıyorum. Antrparantez bire bir Avrupa Şampiyonası’nda birlikte iki ringde bu arada çıkmıştık. Birbirimize bakarak maç yaptık, haddinden fazla hoş. Alıştırma sırasında burnu kırıldığında hastaneye götürdük, doktor 6 ay süresinde kaynaması gerektiğini söyledi. Biz birlikte bunu daha çok idman yaparak ve daima akşamları sabahlara kadar buz tutarak az buçuk henüz ağrıyı beş altı seviyede tutarga acun şampiyonasına gönderdik. Bir Nice hayat dolu rakibini yenerek dünya şampiyonu oldu, kıytırık çok hava duydum. Benim çocukluk hayalimi onunla aylamak henüz adamakıllı ayrımsız şeydi, elan mutlu oldum. Maçta bağımlı korktuk, burnuna gelirse elan bile kötü olabilirdi. Yine bile başardı, bayrağımızı yukarılara çıkarttı, haddinden fazla sevinçliyiz. O beni eleştiriyor, ben onu eleştiriyorum, yaşımdan hava az buçuk henüz korkulu kalıyorum. Oğlumla ek olduğum Dünya Kupası’nda 2022 yılında ego üstelik üçüncü olmuştum” ifadelerini kullandı.

“Maçını izleyemedim, böke olduğunu duyunca gözümden yaş geldi”

Ata oğulun antrenörlüğünü yapan, büyük bire bir azimle spor yaptıklarını anlatırken Okan Buğra’nın sakatlığına karşın bökelik bitmeme etmesini değerlendiren Kick Boks Milli Takım Başantrenörü Cemal Daştan, “Babası çokça büyük destekçisi oldu, önceki günkü müsabakasından sonuç müsabakasına büyüklüğünde bilcümle arkasındaydık. Kendisiyle alım duyuyoruz, tahakküm aynı proses geçirdi, erek 2023. Ata 10 yaşında başladığında 17 yaşına kadar bozgunluk almadı, bilcümle kulüpler arası müsabakalarda çokça iri başarıları var. Bu oğlunu bile tetikledi. Sonraları oğlu geldi, teferruatlı benzeri süreçti. Antrenmanda burnu kırıldı, bunu seçmek zorunda kaldık çünkü garaz İstiklal Marşıydı maksat bayraktı, vatan, milletti. Onun amacıyla saklama gereği duyduk o şekilde dünya şampiyonasına yolladık. Arkası Sıra oradaki İstanbul bölgesinden gelen hocalarımıza tığ bu durumu anlattık. Okan’ın burnu kırık ona bakarak ustalık, taktik olayını yönlendirin dedik ve haddinden fazla iyice yönlendirdiler. Sağlam 3 rakibimiz vardı, tehlikesiz olun, maçını izleyemedim üste raund araları gittim, geldim. Kızıma, oğluma sordum durumu, tıpkısı tık önde, tıpkısı tık önde son raund karşılaşma münteha. Geldim çocuğa hangi oldu dedim ‘şampiyon oldu’ dedi o dakika hakeza dokunaklı ayağım boşaldı, gözümden yaş geldi” diyerek konuştu.

Share: