16 sene sonradan baştan ekimi yapılan şeker hastalığı pancarında hasat başladı

Sinop’un Boyabat ilçesinde 16 sene aradan sonraları gene ekimine başlanan şeker hastalığı pancarında hasat sezonu başladı.

Boyabat Kaymakamı Enver Yılmayan, hasadın tamam üreticilere artağanlık getirmesini diledi.

Şeker pancarı üretimi hakkında vukuf veren Yılmayan, “2022 yılı şeker pancarı sezonunda Kurusaray köyünde 230 dekar, Muratlı köyünde 155 dekar ve Esengazili köyünde bile 110 dekar atılmak için hep 495 dekar alanda çükündür ekimi yapıldı ve mübarek tıpkısı hasat oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda teşrinievvel alanları genişleyerek ilçemiz ve ülkemiz ekonomisi üzere alımlı çalımlı işlemler yapmış oluruz.” diye konuştu.

Boyabat Tarım Odası Başkanı Cemil Elmacı, 16 yıl sonra yeniden pancar üretimine başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“2022 yılı pancar hasadı başladı. Şükürler olsun 16 sene sonra yeniden çükündür üretimi yapıyoruz. Kurusaray köyünde önceki önce 230 dekar alanda çükündür üretimine başladık. Dönüm başına 8 titrem pancar verimi aldık. Kilogramı 14,5 liradan hesapladığımızda kaza ekonomisine 2,5 milyon teklik girdisi olacak. Üreticilerimiz verimden ve fiyattan haddinden fazla kıvançlı. Alelade bu aksiyon cesaret, canevi işi, komşularıyla iş birliği ve tesanüt ortamında haddinden fazla güzel yaşıt bir emek yaptılar. Bereketli benzeri mevsim geçti. Umuyorum kim ileriki yıllarda 2-3 bin dekarlara büyüklüğünde teşrinievvel yapılacaktır.”

Müstahsil Halit Direk ise şeker pancarı hasadından çokça mahsul aldıklarını ve gelecek yıllarda üretimi arttırmayı hedeflediklerini aktardı.

Share: