150 milyon yıllık Kara Mağarası’nda turizm hareketliliği devam ediyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında kâin ve “Gümüşhane’nin vadi altı sarayı” kendisine nitelendirilen dünyaca adlı damlataşı Kara Mağarasında turizm sezonu devam ediyor.

Yoğun sarkıt, dikit ve damlataşı şekilleriyle Gümüşhane’nin düz altındaki gizemli mekanlarından Yağız Mağarası ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Torul ilçesine tutkun Cebeli köyü sınırlarında kâin ve ismini tıpkısı adlı mahalleden kayran Kara Mağarası serencam dönemde alelhusus ecnebi turistlerin yol uğrağı yeri oldu.

Nisan ayında ziyarete açılan ve ağırbaşlı kar yağışlarına büyüklüğünde ziyarete boş tutulması planlanan mağarayı çekmek üzere bugüne büyüklüğünde 31 bini yabancı tevessül etmek için hep 87 bin sevimli mülakat etti.

Sarkıt, dikit, damlataşı şekillerinin sunu sakil, genişlik adamakıllı ve sunma alaylı örneklerine ehil olan Karaca Mağarası Gümüşhane- Trabzon karayoluna 4 kilometre mesafede, denizden bin 550 metre yükseklikte, sayı farkı tavan yüksekliği 18 metre ve bütün iç alanı kestirmece bin 500 metrekare. Mağaraya gelen yerel ve yabancı ziyaretçiler yüksek tavanlardan aşağıya ve tema tersi istikamette milyonlarca yılda oluşan devasa damla taş, dikit ve sütunlarla in çiçekleri, mağara incileri, pamuk taşı havuzları, mağara gülleri kadar oluşumları hayranlık ve şaşkınlıkla karşılıyor.

Gümüşhane İl Özel İdaresi’nin şirketi eliyle işletilen ve kestirmece 150 milyon almanak dolomitik kireç taşlarının varlıklı uymaz suları aracılığıyla aşındırılmasıyla oluşan ve tor karakterli bir mağara olan Kara Mağarasındaki damla taş ve dikitlerin 15 milyon sene yaşında olduğu aritmetik edilirken, yatay yönde hareket gösteren 6 ayrı salonun birleşmesinden bire bir araya gelen mağaranın içerisinde damla taş, dikit, mecmua, erganun desenli duvarlar, alem şekilleri, gerelti damlataşları, in çiçekleri, in incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları ve mağara gülleri yer alıyor. Mağaranın ılık ve buğulu havasının solunum yolları hastalıklarına üstelik dolgunca geldiği söylenti ediliyor. – GÜMÜŞHANE

Share: